Reklamní sdělení
Poznejte výhody balíčku služeb Premium! Aktivujte si jej na 30 dnů ZDARMA. Návod jak na to, najdete zde.
Mít své vlastní webové stránky nebylo nikdy jednodušší. S PageRide je můžete mít i Vy. Založte si je ještě dnes.

Flakhelferinnen der Luftwaffe

Sekce jenž spadala pod sbory Luftwaffehelferinnen a byla zároveň nejpočetnější skupinou Helferinnen (společně s DRK zdravotními sestrami) čítajíce cca 25000 flakových pomocnic.
Flakhelferinnen, neboli ženský pomocný personál u flaků a světlometů spadal pod německé letectvo (Luftwaffe), avšak své oddíly Flakhelferinnen mělo i námořnictvo (Kriegsmarine), kde měly ženy na starost pobřežní protileteckou obranu. Pozemní armáda (Heer) své flakové pomocnice neměla. Tento článek je zaměřený na Luftwaffe - Flakhelferinnen (dále už jen FH).

  Flakhelferin ve služební uniformě modelu 44

Vznik:

Sbory FH se začaly formovat až roku 1943, jelikož dříve zkrátka nebyly potřeba. Narozdíl od ostatních sborů neměly vykonávat tak pohodlou, ženskou a bezpečnou práci. Jako jediné byly nasazeny u zbraní a techniky, byly nejblíže frontové linii, některé se dostaly i na východní frontu a jako jediné mohly nosit zbraň pro osobní ochranu, což ovšem bylo podmíněno speciálním povolením.


Uniforma:

Ta je přizpůsobena jejich činnosti a již nemá ženskou typickou elegantní podobu, jako u dalších ženských sborů. První verzí uniformy byla uniforma modelu 43. Lze ji připodobnit k mužské Fliegerbluse. K uniformě se nosily kalhoty, modrá (šedomodrá) nebo bílá košile, čepice, či lodička a kravata s odznakem. K vidění jsou i sukně.
Později se přešlo na zjednodušený a úsporný model uniformy modelu 44 (lze připodobnit k mužské M 44 uniformě). I k této uniformě byla speciální sukně, která však není při obsluze flaku moc praktická. K uniformě samozřejmě patřil i kabát. FH měly stejný model kabátu jako klasické Lw-Helferinnen, SS-Helferinnen, PolizeiHelferinnen a Marinehelferinnen. K vidění jsou taktéž i kabátky pro mužské vojáky.
Zajímavostí je i používání klasických Lw-Helferinnen uniforem, tedy jednořadých sak a to hlavně u důstojnic. Vysvětlením je přeřazení od klasických Lw-Helferinnen k FH. Dalším zajímavostí je využívání Luftwaffe kombinéz pro mechaniky a letištní personál a to jak v zimní tak i v letní variantě. Pro parná léta s klidovější činností byly
taktéž vymyšleny šedomodré pracovní šaty.
Co se týče obuvi, tak pro běžnou službu byly určeny černé kotníkové kožené boty s částí gumové podrážky (proti klouzání při práci s flakem) a na zimu pak byla speciální filcová obuv, která držela nohu v teple i při velkých mrazech, jelikož FH trávily velkou část své služby venku. Na zimu bylo rovněž velké množství různých doplňků - šály, rukavice, klapky na uši, teplé ponožky, podvlíkací prádlo apod.
Materiálem uniforem byla 100% vlna odstínu Blaugrau a u košilí a šatů je to 100% bavlna odstínu dle daného typu košile (Bílá - nebělená a šedomodrá).

         


Činnost:

Ta byla poměrně různorodá. Sloužily především u větších flaků (např 88mm flak, 12,8 cm flak 40 apod). Dále sloužily u světlometů, optických přístrojů a z části jako spojovatelky. Činnost byla samozřejmě podřízena místu služby, druhu zbraně u které sloužily, jednotkou apod. Flaky a světlomety taktéž čistily a udržovaly v dobrém technickém stavu.

      


Výstroj:

U FH je možné vidět velkou škálu různé vojenské výstroje. Základ samozřejmě tvoří plynová maska s obalem, protichemická pláštěnka v obalu a helma (armádní modely, či Luftschutz helmy ke konci války). Dále jsou k vidění polní láhve, ešusy, malé polní, batohy a jiné. Na fotkách z ústupů jsou FH často ověšeny různými batohy, malými polními (tzv. ,,chlebníky"), dekami apod.

         


Doklady:

Stejně tak jako mužské jednotky, tak i ty ženské měly svoji legitimaci. FH měly doklady s názvem Dienstbuch für Flakwaffenhelferinnen. V této malé žluté knížečce se krom základních informací (například jménu, příjmení, datu a místu narození, hodnosti a povýšení, číslu známky, krevní skupině, velikosti plynové masky, bydlišti, barvě očí a vlasů, velikosti nohy,..) nacházely taktéž informace o školení, přehled přidělených věcí, prodělaných nemocích, očních vadách, zubním vzorci s vyznačenými defekty, jednotkách a přesunech mezi nimi apod.


Identifikační známky:

Stejně tak jako vojáci tak i Helferinnen měly své ID. Fungovaly na stejném principu, tedy oválný kus zinkového nebo hliníkového kovu, rozdělený na 2/2, v jedné části 2 dírky pro nošení na krku, ve druhé jedna dírka pro umístění na sběrný kroužek v případě úmrtí, nápis ražený, či tištěný apod. Na známkách pro FH je nejčastěji uvedeno: Označení Flakhelferin, název (zkratka) jednotky a její číslo, číslo ID (identifikační číslo FH, shodné s číslem v Dienstbuchu) a krevní skupina.


Ošití na uniformách:

Na uniformách je základní Luftwaffe ošití, tedy vyšívaná bílá Lw orlice na vlněném modrém podkladu. Orlice se našívala nad příklopku pravé kapsy. Byla však i speciální odborností nášivka pro Flakhelferinnen. Tato opět bílá nášivka na vlněném modrém podkladu představuje letící orlici s mečem ve štítu. Nášivka se nosila na pravém rukávu v úrovni prsou. Zajímavostí je, že není na fotkách k vidění na každé FH. Dalším druhem ,,ošití" byly rukávové pásky, kdy je k vidění velká škála druhů. Tyto pásky se nosily převážně na pracovních kombinézách, či nevojenských uniformách ke konci války. Za ošití lze považovat taktéž hodnostní označení, které se nosí na levém rukávu, taktéž v úrovni prsou. Dále jsou k vidění i jiné odbornostní nášivky (spojař, letecký pozorovatel), které se nosí nad označením hodnosti. Na čepici je pouze Lw orlice a zřídka i kokarda (pokud byla čepice přidělena z mužských výstrojních skladů). U RADwJ FH je na levém rukávu štítek s označením pracovního RAD okrsku (římskými číslicemi). V černé kravatě se pak nachází kovový špendlík s Lw orlicí nebo u RADwJ je na spojnici límečku brož této organizace.

             


Hodnosti:

Hodnostní systém odpovídá hodnostnímu systému pro celek Luftwaffehelferinnen (po sloučení všech větví). Hodnosti jsou označeny příslušnou hodnostní nášivkou na levém rukávu pod odbornostním označením.

(Seřazeno od nejvyšší hodnosti po nejnižší)


Flakhelferin Stabsführerin
FH Hauptführerin
FH Oberführerin
FH Führerin
FH Haupthelferin
FHOberhelferin
FlakHelferin


Je pravděpodobné, že u FH došlo i k zavedení souhrných hodností pro Wehrmachthelferinnenkorps (seřazeno on nejnižší hodnosti po nejvyšší)

Oberhelferin
Haupthelferin
Truppführerin
Obertruppführerin
Dienstführerin
Oberdienstfuhrerin
Hauptdienstführerin
Stabsführerin
Oberstabsführerin

 

Nasazení:

Jak již bylo několikrát zmíněno byly nasazovány prakticky ,,všude", kde bylo potřeba. Většina z nich sloužila přímo v Německu a jeho blízkém okolí, ale nejsou výjimkou i FH, jenž byly na východní frontě. Ze všech žen byly nejblíže frontové linii. Umíraly v největším počtu a to většinou při náletech (počet zemřelých je pochopitelně ovlivněn vysokým počtem sloužících jako FH).
Přehled několika německých jednotek:
Flakscheinw.Abt. 128
Flakscheinw.Abt. 150
Flakscheinw.Abt. 179
Flakscheinw.Abt. 370
schw.Flak-Abt. 306
Flakscheinw.Abt. 410
Flakscheinw.Abt. 448
Flakscheinw.Abt. 470
Flakscheinw.Abt. 528
Flakscheinw.Abt. 808
schw.Heimat-Flak-Battr. 269/VIII (Breslau)
le.Heimat-Flak-Battr. 31/XVII (Wiener-Neustadt)
Flak-Ers.Abt. 36
le.Heimat-Flak-Battr. 31/XVII (Wiener-Neustadt)
Flak-Ers.Abt. 277
Flakturm Berlin-Zoo
Flak Breslau
Flak Hamburg
Flakartillerieschule IV Altenstadt/Schongau

 

Škola:

Je pochopitelné, že se FH nenarodily s uměním ovládat Flaky, světlomety a různé optické přístroje. Stejně jako jiné sbory (prakticky všechny sbory - NH, SH, MH SSH,..) měly základní výcvik v kasárnách, kde byly učeny jak teorii, tak i praxi a na konci konaly zkoušku. Výcvik FH byl možná krapet náročnější, než u jiných sborů, ale to může být věc názoru. FH studovaly na Flakartillerieschulen (Školy pro protiletadlové dělostřelce). Škol bylo hned několik a označovaly se římskou číslicí. Největší škola byla v Reriku na poloostrově Wustrow.

  

Zajímavosti a anomálie:

U každého ze sborů jsou jisté zajímavosti, věci které jsou v rozporu s předpisem, či různé jiné anomálie a tento sbor není výjimkou. Je to věc každého, co považuje za zajímavost. Mě přijde zajímavé (ale logické), že nosily bílé převlečníky, výstroj v zimní kamufláži, protichemické pláštěnky, v zimě jsou vidět ve vaťácích a na lyžích, často jsou vyfocené s koňmi, panuze zde velká variabilita uniforem, podstoupení offi. autoškoly apod.