Reklamní sdělení
Poznejte výhody balíčku služeb Premium! Aktivujte si jej na 30 dnů ZDARMA. Návod jak na to, najdete zde.
Mít své vlastní webové stránky nebylo nikdy jednodušší. S PageRide je můžete mít i Vy. Založte si je ještě dnes.

Volkssturmmann Seelower Höhen April 1945

 

Boje o Seelowské výšiny byly částí sovětské útočné operace Seelow-Berlin, která trvala od 16. dubna do 2. května 1945. Byl to jeden z posledních sovětských útoků proti souvislé německé obraně. Obranu tvořila německá 9. Armáda se svými 120 000 muži. V rámci obrany bylo nasazeno i několik battalionů vollksturmu. Boje na Seelowských výšinách trvali od 16 do 19. dubna 1945 a německé jednotky ztratili přibližně 12 000 mužů.

Na fotografiích je vyobrazen příslušník volkstrumu v základní hodnosti Volkssturmannn. Jednotky nebyli příliš dobře vystrojovány a tomu odpovídá i jeho uniforma a výstroj.

Uniforma a výstroj:

Na hlavě má helmu typu Gladiátor určenou pro příslušníky Luftschutz, nebo pro civilní sektor kde bylo možné si ji za 8 říšských marek zakoupit. Na přední straně helmy je napsáné dvojčíslí 1/617 přičemž 3 znamená 3. Kompanie (3 Rota) a 617 znamená 617. Battalion (617 Prapor).

Oblečen je v civilním vlněném kabátu, který je doplněn o límcové označení základní hodnosti Volkssturmann a o rukávovou pásku tištěnou na bílém plátně s nápisem Deutscher Volkssturm.Tyto pásky se vyráběli v několika provedeních i barvách.

Na nohou má obuty standartní armádní kožené holínky.

Jeho výstroj se skládá z kořistní italské malé polní vzoru 29, která je umístěna přes levé rameno a plynové masky typu Auer určené pro Luftschutz a civilní sektor umístěné přes levé rameno. Jednotky volkssturmu byly vystrojovány převážně druhořadou, kořistní, zastaralou a pro armádu nevyhovující výstrojí primárně ze skladů stranických skupin.

Výzbrojen je protitankovou Raketenpanzerbüchse 54 '' Panzerschreck  '' v ráži 88 mm vyráběnou firmou Hasag. U pravé nohy je položena muniční bedna na 2 rakety typu 4322 k této zbrani.