Reklamní sdělení
Poznejte výhody balíčku služeb Premium! Aktivujte si jej na 30 dnů ZDARMA. Návod jak na to, najdete zde.
Mít své vlastní webové stránky nebylo nikdy jednodušší. S PageRide je můžete mít i Vy. Založte si je ještě dnes.

Truppenverbandplatz, polní obvazoviště, nebo neodborně polní Lazarett

Náš klub disponuje postupně se rozvíjejícím ,,polním Lazarettem", který je převážně v rukou ženské sekce Helferinnen.

Popis:

Jedná se o část improvizovaného polního Lazarettu, který byl rychle zbudován při postupu/ústupu německých jednotek v jejich zázemí (týlu). Běžně se Lazaretty nacházely v budovách, ale pokud nebyla v okolí žádná budova, bylo nutné postavit dočasnou polní ošetřovnu. Ta musela být hlavně rychle postavená a následně rychle rozebrána, sbalena a naložena.

Lazarett námi představovaný je koncipován do několika přístřešků.

  • 2 přístřešky: aktivní a pasivní část polní ošetřovny.

    V pasivní části dochází k ošetřování ne moc vážných zranění, která nepotřebuji chirurgický, nebo jiný zákrok lékařů (například některé zlomeniny, vykloubeniny, popáleniny, sečné, řezné rány a povrchové rány, omrzliny apod.) O tyto případy se staraly převážně zdravotní sestry z Německého červeného kříže (DRK – Deutsches Rotes Kreuz), ošetřovatelé popř. civilní zdravotnické dobrovolnice. Dále zde leží již ošetření vojáci na polních skládacích lůžkách, kteří odpočívají a čekají na transport (který se u konce války ne vždy podařilo zajistit.).

    V aktivní části dochází k ošetřování vážných případů vyžadujících operace a jiné náročné zákroky (střelné rány, potrhání od střepin, otevřené zlomeniny, amputace, apod.) Tyto zákroky prováděli lékaři, kterým často u operací asistovaly sestry jakožto instrumentalistky (které podávaly nástroje, držely háky apod.), anestezioložky apod.

  • 1 část: kombinace výše zmíněných částí.

Zdravotní sestry historické skutečnosti:

Zdravotní sestry DRK, tvořily nejpočetnější skupinu z německých ženských pomocných sborů (Helferinnenkorps). Důvod použití žen na těchto pozicích byl prostý: Byla potřeba nahradit co nejvíce mužského personálu tím ženským, tak aby byli muži uvolněni pro působení na frontě. Tento postup se neuplatňoval jen ve zdravotnictví ale také v dalších odvětvích, kde působily také ženy místo mužů jako například spojařky, administrativní pracovnice a sekretářky, pomocnice u flaků, pracovnice protiletecké ochrany, jezdkyně vojenských koní apod. Ženy v Německu nikdy nebyly nasazeny do boje a nepracovaly na frontě (maximálně v přifrontové oblasti), ale převážně v týlu. Ženy se do DRK hlásily dobrovolně, jejich práce byla pochopitelně honorovaná. Pro některé ovšem mohla být služba i povinnou (pro studované a významné lékařky, vrchní sestry apod). Většina žen šla do DRK za účelem pomoci vlasti a válečnému tažení a také využít svůj čas na něco ,,užitečného“.

S rychle postupující frontou se často stávalo, že nebyly v čas evakuovány, nebo dobrovolně přijaly nebezpečnější službu v polních podmínkách, která nastávala převážně při ústupu, nebo rychlých přesunech, jinak sloužily převážně v budovách.

Vybavení:

Disponujeme několika kusy originál zdravotnické techniky, velkým množstvím různého zdravotnického vybavení (léky, lékárny, nástroje,..) a nemocničním vybavením (stoly, postele, deky,..). Mezi ty hlavní vybavení patří převážně originál operační/vyšetřovací stůl, kompletní dýchací přístroj Dräger, plně vybavená plukovní lékárna a jiné. Lazarett se pochopitelně neustále vyvíjí, tedy přibývají nové a nové předměty.

Fotografie: