Reklamní sdělení
Mít své vlastní webové stránky nebylo nikdy jednodušší. S PageRide je můžete mít i Vy. Založte si je ještě dnes.
Poznejte výhody balíčku služeb Premium! Aktivujte si jej na 30 dnů ZDARMA. Návod jak na to, najdete zde.

Truppenverbandplatz, polní obvazoviště, nebo neodborně polní Lazarett

Náš klub disponuje postupně se rozvíjejícím ,,polním Lazarettem", který je převážně v rukou ženské sekce Helferinnen.

Popis:

Jedná se o část improvizovaného polního Lazarettu, který byl rychle zbudován při postupu/ústupu německých jednotek v jejich zázemí (týlu). Běžně se Lazaretty nacházely v budovách, ale pokud nebyla v okolí žádná budova, bylo nutné postavit dočasnou polní ošetřovnu. Ta musela být hlavně rychle postavená a následně rychle rozebrána, sbalena a naložena.

Lazarett námi představovaný je koncipován do několika přístřešků.

  • 2 přístřešky: aktivní a pasivní část polní ošetřovny.

    V pasivní části dochází k ošetřování ne moc vážných zranění, která nepotřebuji chirurgický, nebo jiný zákrok lékařů (například některé zlomeniny, vykloubeniny, popáleniny, sečné, řezné rány a povrchové rány, omrzliny apod.) O tyto případy se staraly převážně zdravotní sestry z Německého červeného kříže (DRK – Deutsches Rotes Kreuz), ošetřovatelé popř. civilní zdravotnické dobrovolnice. Dále zde leží již ošetření vojáci na polních skládacích lůžkách, kteří odpočívají a čekají na transport (který se u konce války ne vždy podařilo zajistit.).

    V aktivní části dochází k ošetřování vážných případů vyžadujících operace a jiné náročné zákroky (střelné rány, potrhání od střepin, otevřené zlomeniny, amputace, apod.) Tyto zákroky prováděli lékaři, kterým často u operací asistovaly sestry jakožto instrumentalistky (které podávaly nástroje, držely háky apod.), anestezioložky apod.

  • 1 část: kombinace výše zmíněných částí.

Zdravotní sestry historické skutečnosti:

Zdravotní sestry DRK, tvořily nejpočetnější skupinu z německých ženských pomocných sborů (Helferinnenkorps). Důvod použití žen na těchto pozicích byl prostý: Byla potřeba nahradit co nejvíce mužského personálu tím ženským, tak aby byli muži uvolněni pro působení na frontě. Tento postup se neuplatňoval jen ve zdravotnictví ale také v dalších odvětvích, kde působily také ženy místo mužů jako například spojařky, administrativní pracovnice a sekretářky, pomocnice u flaků, pracovnice protiletecké ochrany, jezdkyně vojenských koní apod. Ženy v Německu nikdy nebyly nasazeny do boje a nepracovaly na frontě (maximálně v přifrontové oblasti), ale převážně v týlu. Ženy se do DRK hlásily dobrovolně, jejich práce byla pochopitelně honorovaná. Pro některé ovšem mohla být služba i povinnou (pro studované a významné lékařky, vrchní sestry apod). Většina žen šla do DRK za účelem pomoci vlasti a válečnému tažení a také využít svůj čas na něco ,,užitečného“.

S rychle postupující frontou se často stávalo, že nebyly v čas evakuovány, nebo dobrovolně přijaly nebezpečnější službu v polních podmínkách, která nastávala převážně při ústupu, nebo rychlých přesunech, jinak sloužily převážně v budovách.

Vybavení:

Disponujeme několika kusy originál zdravotnické techniky, velkým množstvím různého zdravotnického vybavení (léky, lékárny, nástroje,..) a nemocničním vybavením (stoly, postele, deky,..). Mezi ty hlavní vybavení patří převážně originál operační/vyšetřovací stůl, kompletní dýchací přístroj Dräger, plně vybavená plukovní lékárna a jiné. Lazarett se pochopitelně neustále vyvíjí, tedy přibývají nové a nové předměty.

Fotografie: