Reklamní sdělení
Poznejte výhody balíčku služeb Premium! Aktivujte si jej na 30 dnů ZDARMA. Návod jak na to, najdete zde.
Mít své vlastní webové stránky nebylo nikdy jednodušší. S PageRide je můžete mít i Vy. Založte si je ještě dnes.

Maschinengewehr 42

 

Kulomet MG 42 byl zařazen do výzbroje wehrmachtu během roku 1942. Jednalo se o nástupce již zavedeného kulometu MG 34, který byl oproti MG 42 náročnější na výrobu a náchylný na čistotu. MG 42 byla mnohem méně výrobně náročná (namísto třískově obráběných dílů využívá lisované) a v terénu byla velmi odolnou a spolehlivou zbraní. Vzrostla také kadence oproti MG 34 s 800 ran/min na průměrných 1200 ran/min. Střelba této zbraně připomínala trhání papíru, jelikož výstřely de facto splývaly. Další velkou předností byla snadná výměna hlavně, stačilo pouze otevřít bok chladiče a hlaveň sama vypadla.

MG 42 se rychle stal hlavním kulometem používaným všemi složkami německé armády. V rámci pěchoty mohl být použit v několika variantách lehký pěchotní na dvojnožce, umístěný na trojnohé protiletadlové lafetě nebo na trojnohé těžké lafetě. 

Éru kulometu MG 42 neukončil ani konec války. S různými modifikacemi je kulomet používán prakticky dodnes např Jugoslávský M53, Německá MG3 atp. Dodnes ale MG 42 drží rekord ve své kadenci, všechny z jejích nástupců mají kadenci menší.

Parametry zbraně

Ráž: 7,92 mm Mauser

Celková délka: 1220 mm

Délka hlavně: 530 mm

Délka záměrné: 542 mm

Hmotnost zbraně: 11 580 g

Teoretická kadence: 1100–1200 ran/min.