Reklamní sdělení
Mít své vlastní webové stránky nebylo nikdy jednodušší. S PageRide je můžete mít i Vy. Založte si je ještě dnes.
Poznejte výhody balíčku služeb Premium! Aktivujte si jej na 30 dnů ZDARMA. Návod jak na to, najdete zde.

Maschinengewehr 42

 

Kulomet MG 42 byl zařazen do výzbroje wehrmachtu během roku 1942. Jednalo se o nástupce již zavedeného kulometu MG 34, který byl oproti MG 42 náročnější na výrobu a náchylný na čistotu. MG 42 byla mnohem méně výrobně náročná (namísto třískově obráběných dílů využívá lisované) a v terénu byla velmi odolnou a spolehlivou zbraní. Vzrostla také kadence oproti MG 34 s 800 ran/min na průměrných 1200 ran/min. Střelba této zbraně připomínala trhání papíru, jelikož výstřely de facto splývaly. Další velkou předností byla snadná výměna hlavně, stačilo pouze otevřít bok chladiče a hlaveň sama vypadla.

MG 42 se rychle stal hlavním kulometem používaným všemi složkami německé armády. V rámci pěchoty mohl být použit v několika variantách lehký pěchotní na dvojnožce, umístěný na trojnohé protiletadlové lafetě nebo na trojnohé těžké lafetě. 

Éru kulometu MG 42 neukončil ani konec války. S různými modifikacemi je kulomet používán prakticky dodnes např Jugoslávský M53, Německá MG3 atp. Dodnes ale MG 42 drží rekord ve své kadenci, všechny z jejích nástupců mají kadenci menší.

Parametry zbraně

Ráž: 7,92 mm Mauser

Celková délka: 1220 mm

Délka hlavně: 530 mm

Délka záměrné: 542 mm

Hmotnost zbraně: 11 580 g

Teoretická kadence: 1100–1200 ran/min.